
Jag vet inte riktigt om man kan säga att jag fått ett bra start på det nya året.
Det känns som att ett ton ligger på mina axlar och jag vill bara bli av med det men jag vet inte hur jag sla formulera det eller uttrycka mig.
Livet är inte så lätt alla gånger som man trodde som när man var liten. Allting var så lätt då. Ens största problem var vad man skulle leka, med vem, läxor till skolan m.m.
Men nu när man blivit vuxen så ska man helt plötsligt fatta beslut som kan ändra ens helt liv.Förändra allting. Ju äldre man blir desto mera problem känns det som.
Ibland önskar man bara kunde spolar tillbaka tiden och vara liten igen.
Och bara leka och inte bry sig om att tvätten ska in i maskinen eller att disken måste diskas. Eller att man måste städa och hålla ordning.
Men för det mesta är det faktiskt skönt att vara vuxen.
Skapa en egen värld för sig själv och sina barn.
En bra framtid. Ett bra boende. En bra inkomst. Ett bra liv helt enkelt.
Vågar man ta steget för sin egen skull eller ska man tänka på dom andra i sin omgivning, och göra vad som är bästa för dom?
Det är frågan, men det får tiden utvisa.
Dela blogginlägget på Facebook
Detta är en extern blogg som är hämtad automatiskt.
Klicka här för att läsa originalinlägget
Har du en egen blogg som du vill visa på Barnsajten? Läs mer
Endast inloggade medlemmar kan kommentera bloggarna
För barn 0-7 år 150:-/dag. Skidhyran är all inclusive, dvs fritt byte av alpint, längd etc. Rättviksbacken vid Siljan i hjärtat av Dalarna
rattviksbacken.seBarnvagn Bebetto Fabio Retro Style Stilfull – elegant – klassisk modell.
www.maxinet.seHär hittar du en Duo tvillingbarnvagn för mindre än halva normalpriset!
www.maxinet.se