
Imorse när jag och Jennie gick till Ita så var det ganska kallt ute, funderade på om vi skulle inviga hennes nya täckjacka med det blev flecejacka och täckväst, mössa, vantar, lånfillsingar under jeansen och lite tjocjare strumpor och Nikedojjorna.

Idag på jobbet så har det varit en skoj dag, vi har hunnit med att kitta tre fönster med tre glasrutor i varje. Jag har jobbat ihop med en kille som är riktigt duktig och vi var ett bra team :)

Efter jobbet så uträttade jag en massa ärenden innan jag åkte och hämtade Jennie. "Slutet av månadenbestyren" Trist men ett måste.
Sen var Jennie och jag ute och busade lite innan vi gick in.

Lilla fröken har börjat klättra på allt som är klätterbart, stenar, betongsuggor, ja till och med på oss när vi sitter/ligger i soffan.

Den här stenen klättrade hon upp och ner på en bra stund idag :)
Annars så har kvällen varit lugn, vi har ätit kyckling med couscous och sallad som alla barnen älskade. Och just nu har Jennie somnat, Malte sitter på internet och Cevin pysslar i sitt rum.
Imorgon har jag kurs igen, lite drygt när jag hellre jobbar. Men det är ju jobbet som ordnar det så jag måste väl gå då. Tack och lov så får jag knega en stund på eftermiddagen :)
Ha det gott under resten av kvällen.
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookJa, för nu har grannbarnen gått hem till sig och Jennie har kommit hem.
Hans var här med sin son Simon och de skulle iväg och köpa säng. De köpte varsin Sultan 180cm

Gissa vem som ska sova som en drottning nästa helg då vi åker till landet :)
Nu ska vi faktiskt gotta oss i lite godis och bara slappa här.
Imorgon är det vardag och skola/jobb/dagmamma.
//Nina
Dela blogginlägget på Facebook
Eftermiddagen här har bestått av lek och film, det gäller att vara påhittig när man har 2 lånebarn och två egna som är inne nästan hela dagen eftersom det har regnat.
Vi har tittat på Alvin och Gänget och Lejonkungen, ätit lördagsgodis och mumsat god mat.
Lite data och playstation har vi hunnit med och Jennies docka Lena har blivit ompysslat av ena lånebarnet.
Sen lekte alla barnen ihop och de blev Lejonmonster/kurragömma.
Jag hoppas att regnet har försvunnit tills imorgon så vi kan vara ute. Det känns och märks att det har varit mest en innedag.
Nu ligger de små vildarna och Malte och Cevin är ute på nätet och surfar, de behöver lite egentid fast vi har nattgäster.
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookKänns som om det blir en blogg dag idag :) Nje, jag har ju lite att stå i med 4 barn här hemma. Men det går över förväntans bra iaf och det kke man ska tacka Cevin och Malte för.
Dom har verkligen varit till hjälp mina fantastiska killar :)
Ni som inte läst mina tidigare bloggar så kke jag ska förklara att jag är barnvakt till grannbarnen då deras mamma var tvungen att åka iväg akut till en släkting.
Idag var vi ju ut i ösregnet och som belöning hämtade vi ut ett paket till Jennie och i det H&M paketet så var det hennes vinterkläder:

Overall till vänster och thermobyxor till höger med vinterjacka. Nu hörde inte jackan och byxorna ihop men jag tycker att jag lyckades para ihop dem bra :)
Nu ska jag fortsätta min städning men det hinns nog med en till blogg ska ni se ;)
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookSå kan man ju summera dagen hos oss :)
Grannbarnen som kommer att vara hos oss hela helgen och jag ska ut. Vi ska hämta ut ett paket som har kommit och då måste vi gå en liten bit eftersom det inte levereras till Willys utan till en bilfirma...
Och naturligtvis så ösregnar det, men vi har ju regnkläder allesammans som tur är.
OM vi hinner så ska vi ta en tur i våran lilla skog och leka av oss innan vi kommer hem oxå. Så skulle nån se några skogstroll i Falun så är det bara vi :) För lite luft skadar ingen fast det tokregnar. :)
Så ska vi kika på Alvin och Gänget för det vill barnen, jag kommer att städa under tiden och fixa lite med mat.
Ha en bra lördag!
Nu ska trollen ut :)
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookHar vi gjort eftersom strömmen försvann, men pojkarna gillade det och här sov man ju redan 21! :)
Nu kom den tbx igår så det var ju skönt, liiite tradigt tyckte ju jag att det var eftersom det var svårt attt göra ngt.
Idag öser regnet ner så de blir regnkläder för hela slanten.
Jennie åker till Hans kl 16, vi andra kommer tyvärr inte med eftersom en granne till mig behöver min hjälp. Hennes faster är så dålig att de inte tror att hon klarar helgen så jag ska ta hand om hennes barn så hon får åka dit och hälsa på.
Men nästa helg DÅ åker vi ut på landet, Malte har helgkollo och kke så får Cevin sova hos en vän men annars så tar jag bara med han :)
Ha en fin fredag och ni hittar mig här då Phoebes C drar vinnarna till Ullaredstävlingen :) :)
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookMen jag orkar faktiskt inte bry mig om att sitta och titta på någon valvaka.
Jag gick och röstade imorse, tog med mig pojkarna och gjorde mitt val. Ett enkelt val med inslag att rött och grönt :)
Annars så har helgen varit bra. I fredags så kom Shewolf och hennes man över på kvällen och vi satt och pratade lite, drack kärringdricka och hade trevligt.
Tidigre så var Robin över och laddade hem Katate Kid 3 som jag såg igår.
Och igår var Maria och jag över till Borlänge där jag köpte mig arbetsskor med stålhätta till jobbet. Och vi var över till Dollarstore och handlade lite strumpor och kallingar till pojkarna.
Och idag kom skruttan hem från Hans.
Nästa helg så kke vi åker hem till Hans allihopa utom Malte som ev har helgkollo då. Hoppas att vi kommer iväg, jag saknar att komma ut på landet.
Nu blir det lite tv och sen bingen. Vardag imorgon och jag ser faktiskt fram emot det :)
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookJa det ska bli rejält skönt att få helg. Jag är otroligt trött men det har nog att göra med att Jennie var hemma i helgen och jag inte fick den vilan jag brukar. Och sen har killarna varit extra jobbiga men så är det varje höst, spec med Cevin.
Den här veckan bara sprang iväg känns det som men jag har ju varit på två kurser (tis & ons) och det har inte blitt så mkt med fönster.
Igår var jag, Jennie och Cevin ner på stan och handlade jeans åt Cevin. Vi hittade ett par på KappAhl som var jättesnygga så dom köpte vi :)
Så fick han ta hål i örat, det var en sen födelsedagspresent från mig och Hans :)
Idag regnar det här i Falun, jag vaknade med huvudvärk och ont i höger öga så jag har väl blitt smittad av Maltes infektion som han hade. Nu blir det ögonbad med ljummet vatten ett par dagar.
Ha en trevlig torsdag!
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookSå har Jennie varit i farten igen, men storebror Cevin hade ju "glömt" att ta bort det som frestade:

Och en liten prommis med dockvagnen har det blivit:
.jpg)
När jag kikade på bilden så såg jag alla gula höstblad och insåg att NU är det höst :)
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookNär jag loggande in i morse så hade jag en ny vänförfrågan, gissa om jag blev glad när jag upptäckte att det var min goa granne :)
Här kallas hon Shewolf och jag tror nog att det beror på att hon ÄLSKAR vargar :)
Annars då, jo igår var vi ute hela dagen efter att vi kommit hem. Sossarna bjussade på korvgrillning och ballonger. (toppen, fri mat så slapp jag ;) )
Jag fick ett raptus på jobbet igår för nån smarting hade tagit bort fönsterkitt på ett färdigt fönster..... Vem fick fixa det?? Jo, jag.... Onödigt extrajobb....
Och min dagmamma Ita hade en kompis som skulle sälja sin cykel så hon var dit med den då jag hämtade Jennie. En jättefin röd sak som jag föll direkt för. Jo så nu har jag en cykel igen, ska bara köpa barnsadel till fröken.
Idag så ska Malte springa Skoljoggen i skolan, det är 3 varv runt Tisken en liten slaggsjö/pöl som är ca 3 km. Cevin har vanlig skoldag, Jennie ska till Ita och jag har kurs på förmiddagen och sen lite jobb på eftermiddagen.
Sen blir det en tur på stan och köpa barnsadel.
Ha en toppenfin dag!
//Nina
Dela blogginlägget på Facebook
Tidigare idag så skulle Jennie sova lite lunch och mtp att gosedjuret är borttappat så är det ju lite svårt att somna.
Vi hade en liten fight om hon skulle sova eller inte, jag ville men inte hon....
Efter typ 5:e ggn så hör jag hur min dörr till sovrummert glider upp (eftersom den är alldeles bakom ryggen på mig när jag sitter vid datorn.) Jennie smyger under den rentvättade tvätten som hänger på tork, står stilla i MINST 3 min och hoppas att jag inte ska upptäcka henne.....
Det här fotade jag i smyg med mobilen:

Söt ungen :)
// Nina
Dela blogginlägget på FacebookImorse vet jag inte om Jennie vaknade av att regnet smattrade på fönsterbläcket eller om det var för att hon inte hade Jåttan, för den lyckades hon tappa igår när vi sprang på stan.

Det är den hon håller i här på bilden. Hans har en hemma hos sig och jag har för mig att det KAN ligga en nerpackad i garderoben men jag är inte säker. Får leta sen när jag ska städa.
Här är vi påväg ner mot stan igår, Jennie och Malte går ballansgång:

Hittade inga overaller eller thermobyxor + vinterjacka som jag tyckte var ngt. På PoP är ju allt så in i bombens dyrt! Och H&M hade inga overaller i stl 92, KappAhl´s var inte av Bävernylon så då gav jag upp. Det blev lite annat ist:

2 jeansbyxor, 2 polotröjor, en "katt-tröja", innetofflor, knästrumpor, fingervantar, en rosa långärmad tröja och vinterkängor. (När vi kom hem en så hittade jag vinteroverall, thermobyxor + vinterjacka på nätet)
Malte fick ett par nya jeansbyxor, en Bart Simpson t-tröja, 3 spel till datorn och så åt vi på stan.
Inne på BR-leksaker så hittade Jennie Rorry Racerbil och Jerka bärgningsbil och hemma lekte hon med dem direkt:

Snacka om glad tjej!
Hon hade ett presentkort med sig sen hon fyllde år och när hon såg den här fina dockvagnen som dessutom var nedsatt i pris släppte hon inte den:

Så nu har Lena fått en ny vagn, Lissie fick liggvagnen och Majsanbrajsan fick den jättegamla vagnen från 70-talet. :)
Idag blir det städ för hela räkningen och tvätt, lite mat och mys eftersom det regnar här hos oss idag :)
//Nina
Dela blogginlägget på Facebook
Strax åker jag, Malte och Jennie iväg och handlar vinterkläder. Vi är snart där (vinter och snö alltså) och då vill jag ha det färdigt.
Vi hade sagt att vi skulle till Borlänge men vi ångrade oss och tar det i Falun ist.
Cevin är borta i helgen och Jennie är hemma hos mig eftersom Hans lagar det sista på taket och han är dessutom sjuk.
Jag har haft en del möten i veckan och jag är ganska nöjd med dom.
Var även till Örebro med jobbet och det var en upplevelse. Vi var till ett kooperativt företag och där har Falukommun, AF och FK mycket att hämta.
Nä, nu ska vi klä på oss och sticka iväg och göra av med pengar ;)
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookIgår när jag skulle ta cykeln från cykelstället så var den borta!
Nån idiot tyckte att den inte skulle stå här:
Vad jag saknar min cykel! Jag fixade växlarna för 2-3 veckor sedan för 800kr och nu kommer nån idiot och TAR den!
Hur ska jag nu kunna ta mig till dagmamma, jobb, vänner osv? Jag har ju varken bil eller körkort. Det här är vad jag har/hade!!
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookI fredags så fick jag ju en grym tandvärk som ni säkert redan vet. Och den höll i sig hela natten och vid 10 på lördagsförmiddagen var den olidlig.
Jag ringde folktandvården och till akuten men fick till svar att: Ta värktabletter och återkom på måndag.....
Så jag ringde Borlänge och till deras spectandvård och joho då, dit fick jag komma på studs. Är 2 mil dit men som tur var så skjutsade Maria mig dig. Jag grät och hade mig, kräktes precis innan jag klev in i bilen. Har en grym tandläkarrädsla!
När vi kom dit så var jag den enda patienten så de tog in mig på direkten.
Det var "The Big Boss" som tog an mig och det tackar jag de högre makterna för. Han kikade försiktigt och talade exakt om vad han gjorde, tog min hand och tog sig tid till att jag kände mig avslappnad.
Så röntgade han tanden och berättade att den onda tanden var av och en "onödig" tand. Det enklaste var att ta bort den.
Han berättade om bedövningen, att det skulle kke sticka till en gång men jag kände INGET!
Jag var tvungen att fråga om han trivdes med sitt jobb eller om han kunde tänka sig att bli min privata tandis ;)
Så fick jag vänta 15 min på att bedövningen skulle verka och sen var det dags: Att dra ut tanden....
Visst kände jag att det tryckte på men det var lixom ingen fara och det tog 2 min sen var den ute :) Han berättade hela tiden vad han gjorde även då och när tanden kom loss så sa han: Ja, det var en ful sate. Jag skulle oxå ha haft jävligt ont!
Gissa om vi skrattade, inte trodde jag att tandläkaren skulle säja en sån kommentar :)
Maria och jag passade på att åka och handla lite efter det men när bedövningen släppte efter ca 2 tim så gjorde det grymt ont och jag ville bara hem.
Så det blev treo och säng/soffläge resten av kvällen. När jag vaknade idag insåg jag att jag hade sovit 13 (!) timmar.
Kke inte så undra på när jag sovit max 4 tim på fredagsnatten till och från....
//Nina
Dela blogginlägget på Facebook
Iförrgår så fick jag ett ryck och möblera om lite och städa. Så det pysslade jag med till halv ett på natten.
Igår var pojkarna hemma och jag jobbade. När jag kom hem så mötte jag upp soc utanför eftersom vi har ett möte/vecka här hemma.
Så vi gick upp och när jag öppnade dörren så fick jag slag! De hade rivit fram en massa och tallrikarna från lunch stod framme, de hade tatt fram Jennies alla saker och hävt fram på golvet i vardagsrummet.
Gissa om jag blev sur! Riktigt sur!
Men barnen fick vara med att prata om hur viktigt det är att hjälpa till hemma.
Så slog nog höst deppen till där på eftermiddagen, jag orkade ingenting och ville bara gråta. Men bet ihop, tände ljus, bad killarna gå in i sina rum och läsa nått och låta mig få egen tid. Så det fick jag.
Idag är det tack och lov fredag så jag har helgen på mig att vila.
Jo, Cevin blev ju tonåring och här är lite bilder på det:

Och tårtan gjorde jag på morgonen, en Cevintårta:

Vi hade tur med vädret och kunde sitta ute iaf.
Imorgon lördag kommer hans pappa hit, det har han iaf sagt till Cevin och det hoppas jag eftersom det var ett år sedan snart de sågs. Hans pappa lovar så mkt men tyvärr så blir det aldrig av....
Idag kommer Hans och hämtar Jennie efter då jag jobbat färdig. Det ska bli lite skönt så jag får sova hela natten utan att kliva upp och ge välling mitt i natten :)
Ha en jättefin fredag!
//Nina
Dela blogginlägget på FacebookFör barn 0-7 år 150:-/dag. Skidhyran är all inclusive, dvs fritt byte av alpint, längd etc. Rättviksbacken vid Siljan i hjärtat av Dalarna
rattviksbacken.seBarnvagn Bebetto Fabio Retro Style Stilfull – elegant – klassisk modell.
www.maxinet.seHär hittar du en Duo tvillingbarnvagn för mindre än halva normalpriset!
www.maxinet.se